Η διαφορετικότητα οδηγεί στην παντοτινή φιλία!
Η τάξη μας θα βρίσκεται στον επάνω όροφο και μάλιστα με έναν επιπλέον μαθητή που θα φοιτήσει στο σχολείο, λόγω μετάθεσης του στρατιωτικού πατέρα του. Ο νέος μας συμμαθητής, ο Φώτης, ανήκει στο Φάσμα. Ωστόσο, μέσα από διάφορες δραστηριότητες και σχολικά καθημερινά στιγμιότυπα καταλαβαίνουμε ότι αυτή η διαφορετικότητα δεν σημαίνει κάτι για τις μεταξύ μας σχέσεις. Αντιθέτως, οι σχέσεις αυτές δυναμώνουν με αφορμή μια θεατρική παράσταση που παρακολούθησε το σχολείο και στην οποία έγινε αντιληπτό πως η έναρξη του έργου πραγματοποιείται με το χτύπημα του τρίτου κουδουνιού. Τι σχέση μπορεί να έχει το τρίτο κουδούνι του θεάτρου με το σχολείο; Ένα είναι το σίγουρο: η μοναδική φιλία που δημιουργήθηκε στην πορεία.
Μια ξεχωριστή και ευρηματική ιστορία για την αποδοχή της διαφορετικότητας και τις ευτυχισμένες στιγμές που κρύβονται σε απλά πράγματα…
Αξιολογήσεις
Δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση ακόμη.